ZALEWO

17 sierpnia 2017 r.

17 sierpnia 2017 roku po Festiwalu w Sopocie wyjechałem zobaczyć miasteczka Pojezierza Iławskiego oraz Garbu Lubawskiego. Pociągiem REGIO udałem się do Iławy, gdzie potem oczekiwałem na bus do Zalewa. Trochę cena mnie zszokowała za przejazd, ale jak zwiedzać, to zwiedzać. Kierowca też musi zarobić. W samym Zalewie byłem krótko. Dotarłem do budynku po dworcu kolejowym, a następnie nad jezioro Ewingi. Na koniec poszedłem na rynek i oczekiwałem autobusu do Miłomłyna.

HISTORIA:  Zalewo powstało pod koniec XIII wieku przez Zakon Krzyżacki. W 1301 roku powstał tu zamek, a w 1305 roku nadano miejscowości prawa miejskie. Pierwotna nazwa miasta brzmiała Zełwałd od niemieckiej nazwy miasta w Turyngii. W 1410 roku wojska Jagiełły zajęły Zalewo. Od 1525 roku Zalewo wraz z okolicą  zostało lennem Polski. Zalewo zostało zniszczone podczas potopu szwedzkiego. W 1710 roku występowała także epidemia dżumy w Zalewie – zaledwie 7 rodzin ocalało. W latach 1777-1780 do szkoły w Zalewie uczęszczał Krzysztof Celestyn Mrongowiusz – duchowny ewangelicki. Pod koniec XIX wieku powstała linia kolejowa łącząca Elbląg z Ostródą, a także powstał kanał Elbląski w okolicach Zalewa. Po II wojnie światowej Zalewo zostało zniszczone w 70%, Rosjanie rozebrali tory kolejowe, a także miejscowość utraciła prawa  miejskie. W 1987 roku Zalewo odzyskało prawa miejskie.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Jezioro Ewingi
  • gotycki kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty
  • pozostałości murów miejskich

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Zalewie znaleziono kilka starych monet podczas budowy garażów w 1991 roku. Na podstawie tego znaleziska powstała powieść Pan Samochodzik i floreny z Zalewa.
  • W Zalewie urodziła się polska lekkoatletka – Grażyna Prokopek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *