STARGARD

Dwa tygodnie przed moją obroną pracy magisterskiej postanowiłem pojechać na trójstyk 3 województw: zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego. Pierwszym miejscem docelowym był Stargard, a dotarłem tam pociągiem IC z przesiadką w Poznaniu. Za pierwszym podejściem dotarłem do Kościoła św. Jana. Zdjęcia zrobiłem około godziny piatej rano, sta niewyraźne zdjęcia. Posesji zdjęciowej poszedłem na dworzec kolejowy, a by kupić bilet na pociąg REGIO do Choszczna oraz po widokówkę.

W Stargardzie byłem jeszcze dwa – w  2019 roku miałem przesiadkę z pociągu TLK z Gdańska do autobusu do Pyrzyc oraz w  2022 roku, kiedy wracałem z wyprawy z Niemiec i tankowałem mój samochód.

BIBLIOGRAFIA:  Stargard należy do najstarszych grodów na Pomorzu Zachodnim. Początki jego powstania sięgają VIII – IX wieku. Przyspieszony rozwój ośrodka grodowego nastąpił po nadaniu magdeburskich praw miejskich w 1243  lub 1253  roku. W okresie od 1240 do 1248 Stargard znajdował się w domenie biskupów kamieńskich, a nadane w 1243 roku przez bp. Konrada prawa miejskie w 1253 roku potwierdził książę pomorski Barnim I. Od 1292 roku Stargard został przeniesiony na prawa lubeckie korzystniejsze dla warstwy kupców i rzemieślników. W bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku dotyczącej potwierdzenia nadania posiadłości koło Stargardu na rzecz zakonu joannitów książę Bogusław I nazwany jest księciem Kaszub. Podczas wojny trzydziestoletniej miasto zostało zdziesiątkowane z powodu głodu, chorób i pożarów. Na mocy Traktatu Westfalskiego Stargard od 1648 roku dostał się pod panowanie Brandenburgii, a w 9 lat później przez miasto przejeżdżał hetman Stefan Czarniecki na czele konnicy, w pogoni za wycofującą się armią szwedzką. W okresie od 1668 do 1720 roku Stargard był stolicą Pomorza Tylnego. Stargard w 1846 roku uzyskał połączenie kolejowe ze Szczecinem i Berlinem, a nieco później z Poznaniem i Koszalinem. W 1939 roku powstał duży obóz jeniecki, tzw. Stalag II D. 5 marca 1945 roku Stargard został zajęty przez żołnierzy 61 armii oraz 2 armii pancernej gwardii I Frontu Białoruskiego. Miasto doznało bardzo ciężkich zniszczeń, a jego zabytkowa część spłonęła całkowicie.   Po II wojnie światowej Stargard stał się polskim miastem.

 CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kościół św. Jana
  • Kościół Mariacki
  • Stare Miasto
  • Brama Pyrzycka
  • Brama Świętojańska
  • Brama Wałowa
  • Brama Morze Czerwone

 CZY WIESZ, ŻE…

  • W Stargardzie urodzili się :  Ewa Kasprzyk – aktorka, Margaret – piosenkarka, Tomasz Narkun – zawodnik MMA, Wiesław Wraga – piłkarz, Arkadiusz Bąk – piłkarz oraz Przemysław Gintrowski – bard.
  • W sezonie 2014/2015 Błękitni Stargard dotarła do półfinału Pucharu Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *