12 września 2017 r.
O tym mieście wcześniej słyszałem od dwóch osób. Od nauczyciela historii słyszałem, że w tym mieście dzieciaki lubią rzucać cegłami w samochody. Kiedyś słyszałem, że była kasa biletowa w Chełmży, była taka pani kasjerka, która sprzedawała bilety, która otwierała kasę 30 minut przed odjazdem pociągu i narzekała, że nie ma jak wydać. No cóż, trzeba zwiedzić nawet i takie okolice…
Już w pociągu relacji REGIO Grudziądz – Chełmży obok siedziały gimbusy, gdzie najpierw puszczali Gang Albanii, a potem Bonusa RPK na cały regulator w pociągu, pani konduktor kilka razy zwracała uwagę, ale to na nic się nie zdało. Przy akompaniamencie muzyki „ w specyficzny sposób pokazującą, jak kochać policję” oraz pani robiącą inhalację, narzekając przy tym na ową muzykę przyszło mi jechać. Kiedy tylko wysiadłem w Chełmży nawinąłem pewnej rodzinie „januszy” z Janikowa, kiedy fotografowałem obiekty kolejowe. Krzyknęli, żebym ich sfotografował, a potem wysłał im zdjęcia od razu przy nich. Powiedziałem, że mam stary aparat z 2003 roku. Wyśmiali mnie, mówiąc, że mają lepszy i Janikowo Pany. Idą w kierunku miasta widziałem coraz więcej „typowych Sebixów” po ulicy. Nie spotkałem ani jednej osoby, która wzbudzałaby choćby krzty sympatii. Miałem wrażenie, że może być w tym mieście różnie. Kiedy dotarłem na rynek, widziałem sporo inwalidów lub osób ze złamaniami. Rynek może i był ładny, ale samo miasto mnie przerażało. Kiedy tylko zwiedziłem rynek, czym prędzej uciekłem do pociągu REGIO do Grudziądza (ledwo zdążyłem na pociąg, w dodatku przepchnąłem się w kolejce).
HISTORIA: Podobno już w czasie neolitu istniała osada w granicach dzisiejszej Chełmży. W 1222 roku istniał już gród obronny o nazwie Łoza, podarowany został przez Konrada I mazowieckiego biskupowi misyjnemu Prus. W 1251 roku Chełmża uzyskała prawa miejskie. W 1268 oraz w 1277 roku Prusowie najeżdżali Chełmżę. Najbardziej najazdy dały się we znaki katedrze. Po najazdach odbudowano ją. Podczas I pokoju toruńskiego Chełmżę włączono do Państwa Krzyżackiego. Dopiero w 1466 roku Chełmża stała się polskim miastem. W 1531 roku wielki pożar zniszczył miasto. Najazdy szwedzkie również nie oszczędziły zarówno Torunia, jak i Chełmżę. W 1772 roku podczas I rozbioru Polski Chełmżę włączono do Prus. W latach 1807-1815 Chełmża znalazła się w granicach Księstwa Warszawskiego. W 1882 roku powstała największa w Europie cukrownia. W 1920 roku Chełmża powróciła do granic Polski. We wrześniu 1939 roku wojska III Rzeszy wkroczyły do miasta. 26 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Chełmży.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Kościół katedralny Świętej Trójcy
- Kościół pw. św. Mikołaja
- Rynek
CZY WIESZ, ŻE…
- W Chełmży i okolicach kręcono pierwszy sezon serialu „Belfer”.
- Z Chełmży pochodzi pan Tomasz Wiśniewski, który wygrał w odcinku „Koła Fortuny”. Link do odcinka: https://www.youtube.com/watch?v=DyNz312LXsg
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org