3 sierpnia 2018 r.
3 sierpnia 2018 roku wybrałem się teren Litwy Mniejszej, pod granicę z Obwodem Kaliningradzkim. Najpierw pociągiem TLK do Ełku, tam poczekałem godzinę na autobus do Gołdapi. Samo miasto jest bardzo rozległe. Daleko do większych miejscowości. Najbliższe miasto to Olecko, a najbliższe duże miasto to Suwałki. W Gołdapi można poczuć przygraniczny (szczególnie znaki dawał mój telefon) oraz uzdrowiskowy klimat. Rynek w Gołdapi to jeden z najładniejszych rynków w północnej Polsce. Dzięki dużym dotacjom w Gołdapi powstała tężnia solankowa, sam obiekt znajduje się daleko od miasta, co najmniej 4 km od rynku. Jeżeli chcecie skosztować kuchni rosyjskiej, to polecam soliankę. Ja jadłem w restauracji „Matrioszka” i polecam.
Historia: Na początku na terenach obecnego miasta znajdowała się wieś Szyłajty, powstała ona w 1565 roku na polecenie Albrechta Hohenzollerna. 5 lat później wsi nadano prawa miejskie. W 1583 roku doszło do buntu mieszczan przeciwko burmistrzowi, wielu z nich opuściło miasto. W 1623 roku po raz pierwszy miasteczko spłonęło, w ciągu XVII wieku doszło jeszcze do 5 pożarów, natomiast 2 lata później epidemia dżumy dziesiątkuje miasto. W 2. Połowie XVII wieku Tatarzy splądrowali teren obecnej Gołdapi. W latach 1709 – 1710 kolejna epidemia dżumy w mieście. Gołdap w 2. Połowie XVIII wieku zostało zdobyte przez Rosjan, w samym mieście rządzili przez około 5 lat (1757-1762). W latach 1831 – 1832 epidemia cholery dziesiątkuje Gołdap, a dwa lata później pożar trawi miasto. W latach 1878 -1879 powstaje linia kolejowa do Wystruci i do Ełku. W 1899 roku powstaje linia kolejowa do Węgorzewa. W 1945 roku Gołdap została włączona do Polski. W 2014 roku powstała tężnia solankowa.
CO WARTO ZOBACZYĆ ? – Rynek, można znaleźć zegar słoneczny oraz olbrzymi most; – wieża ciśnień – można z niej zobaczyć tereny już poza granicą Polski; tężnia solankowa – znajduje się daleko poza miastem, można tam spróbować wody. Do wyboru są dwa smaki, jak to mówili kuracjusze, czyli słony i bardziej słony. Warto spróbować, będąc w Gołdapi.
CZY WIESZ, ŻE…
- W Gołdapi znajduje się jedyny pomnik Immanuela Kanta w Polsce,
- Niedaleko na południe od Gołdapi znajduje się Szeska Góra, działa tam wyciąg narciarski
– Niedaleko Gołdapi znajduje się miejscowość Rapa, tam znajduje się piramida. Pochowany jest tam niemiecki baron von Fahrenheid. Do niedawna wielu nieodpowiedzialnych turystów bezcześciła zwłoki barona.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org
Jedna nieścisłość. Pod Gołdapią znajduje się Piękna Góra (albo inaczej Gołdapska Góra) i na niej funkcjonują wyciągi narciarskie. Szeska Góra znajduje się znacznie dalej, w sąsiednim powiecie. W okolicy jest jeszcze Tatarska Góra z niezwykłym jeziorkiem na szczycie, prawie całkowicie zarośniętym torfowiskiem.
Z kuchni należy przede wszystkim spróbować tej litewskiej/podlaskiej: kartaczy, kiszki ziemniaczanej, sękacza.