ŁĘCZNA

13 listopada 2022 r.

13 listopada 2022 roku to był mój trzeci dzień zwiedzania miast województw lubelskiego oraz podkarpackiego. Tego dnia byłem w okolicach Biłgoraja, Zamościa, Niska, Leżajska oraz Stalowej Woli. Po zwiedzeniu Stalowej Woli i Zaklikowa bez przystanków pojechałem do Łęcznej na mecz Górnik Łęczna – Puszcza Niepołomice. Zjawiłem się autem 15 minut przed spotkaniem, przed meczem kupiłem jeszcze szalik oraz brelok. Pierwsza połowa była nudna, ale zainteresował mnie doping na młynie. Podczas przerwy robiłem zdjęcia stadionowi w Łęcznej, wtem przeprowadzono ze mną mały wywiad dotyczący ówczesnej gry. W drugiej połowie było zdecydowanie ciekawiej, przez dłuższy okres Górnik prowadził 2:0 z Puszczą, w dodatku sędzia odwołał rzut karny dla Puszczy, ale pod koniec spotkania Puszcza zdołała wyrównać wynik, a przed końcem spotkania kibice wyszli z meczu przed końcowym gwizdkiem. Była szansa na zwycięstwo, ale, no cóż…

Po meczu pojechalem jeszcze wieczorem zwiedzać miasto nocą, a brelok, bilet oraz szalik zostawiłem sobie na pamiątkę. Po czasie spędzonym w Łęcznej pojechałem do Ostrowa Lubelskiego, a stamtąd do hotelu w Zamościu.

HISTORIA: Pierwsze wzmianki historyczne o Łęcznej pochodzą z 1252 roku, jednakże przełom w życiu osady nastąpił w roku 1462 roku, kiedy to Zbigniew z Łęcznej sprzedał swoją rodową wieś rodzinie Tęczyńskich. 7 stycznia 1467 roku Jan z Tęczyna, kasztelan krakowski, uzyskał od Kazimierza Jagiellończyka przywilej na lokację miasta na prawie magdeburskim. W pierwszej połowie XVII w. Łęczna przeżywała okres najwyższego rozkwitu. Podkomorzy lubelski Adam Noskowski w 1647 roku u króla Władysława IVwystarał się o przywilej na trzy nowe jarmarki. Na łęczyńskie targi ściągało wtedy tysiące sprzedawców, kupców i pośredników nawet z najdalszych krain – z Rosji, Niemiec, Austrii, ziem Królestwa Polskiego.  Regres w życiu miasta zapoczątkowały wojny nękające Rzeczpospolitą od połowy XVII wieku oraz epidemie dżumy w 1693 roku oraz w 1710 roku. Pożary w latach 1846 i 1881 zniszczyły całą zabudowę centrum, a jarmarki łęczyńskie straciły swój międzynarodowy charakter –  Łęczna już nie powróciła do dawnej świetności. Poprowadzono linię kolejową z dala od Łęcznej. W latach sześćdziesiątych XX wieku Państwowy Instytut Geologiczny odkrył w rejonie Łęcznej złoża węgla kamiennego. W 1975 roku w pobliżu miasta, w Bogdance, podjęto budowę pierwszej w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

CZY WIESZ, ŻE..

  • Miejscowy Górnik Łęczna wielokrotnie grał w Ekstraklsie piłkarskiej. W sezonie 2004/2005 Górnik Łęczna zajął najwyższe miejsce w historii klubu – siódme, a w sezonie 2022/2023 dotarli do półfinału Pucharu Polski. Twórcą hymnu drużyny jest Budka Suflera.

BIBLIOGRAFIA

* pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *