ŚRODA ŚLĄSKA

6 czerwca 2021 r.

Po Bożym Ciele w 2021 roku pojechałem na Opolszczyznę do Brzegu, a potem na chwilę przyjechałem do Wrocławia. Po noclegu w stolicy Dolnego Śląska pojechałem wraz z moim bratem Łukaszem Sosnowskim oraz Moniką do Środy Śląskiej, Brzegu Dolnego oraz Wołowa. Pierwszym miasteczkiem była wcześniej wspomniana Środa Śląska. Postój zrobiliśmy w centrum miasta, zaparkowaliśmy obok ratusza. W samym mieście poszliśmy na lody, a potem spacerowaliśmy wokół centrum miasta. Po krótkim spacerze pojechaliśmy dalej na dworzec PKP oddalony 4 kilometry od centrum. Kolejnym punktem wyprawy był Brzeg Dolny, ale o pozostałych miastach powiatu wołowskiego napiszę innym razem.

HISTORIA: Na dawnym szlaku handlowym w średniowieczu w okolicach dzisiejszej Środy Śląskiej istniała osada zwana Nowym Targiem. Przed 1214 rokiem otrzymała ta miejscowość magdeburskie prawo miejskie, które po wielu zmianach przekształciło się w prawo średzkie. W 1231 roku zmarł w Środzie wygnany książę wielkopolski i krakowski Władysław III Laskonogi. W 1245 roku książę legnicki Bolesław II Rogatka włączył Środę Śląską do księstwa legnickiego. W XIII wieku miasto było centrum handlu solą na Śląsku. W XIV wieku Środa weszła w skład księstwa świdnickiego, a następnie w 1392 roku stała się czeskim miastem. W XV wieku Środa znana była z dobrego lokalnego piwa oraz uprawy winorośli. W 1526 roku Habsburgowie przejęli władzę w mieście. Podczas wojny trzydziestoletniej w 1632 roku Środę zajęły i zniszczyły wojska saskie. W 1640 roku wojska szwedzkie wkroczyły do miasteczka, a rozkazem majora Stalhaussa podpalono gród. W 1742 roku Prusy przejęły władzę na Dolnym Śląsku. W 1844 roku powstało połączenie kolejowe między Legnicą a Wrocławiem, a obecnie stacja Środa Śląska położona jest około 3 kilometry na północ od centrum miejscowości. Podczas II wojny światowej w średzkim rejonie istniały dwa jenieckie oddziały robocze obozu w Zgorzelcu. 9 lutego 1945 roku do miasta wkroczyła Armia Czerwona, a podczas walk Środa była zniszczona około w 30%. W 1945 roku oficjalnie Środa Śląska stała się polskim miastem, a administracyjnie nazwa miasta została zatwierdzona 7 maja 1946 roku.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

• Muzeum Regionalne – właśnie w tym budynku można podziwiać „Skarb średzki”. Najwspanialszym eksponatem jest korona składająca się z 12 elementów. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. Obecnie można także zobaczyć ten obiekt wirtualnie.

• Ratusz wraz z rynkiem – budynek władz miejskich pochodzi z XV wieku, połączono go z wieżą więzienną. W środku siedziby miasta znajdowały się: sala rajców, sąd, waga miejska oraz szynk. Natomiast rynek znajdujący się obok zrewitalizowano i obecnie to miejsce stało się przyjazne dla pieszych oraz turystów, ponieważ plac wyłączono z ruchu samochodowego. Na rynku też znajduje się pomnik Rolanda. Pomnik ten powstał dla upamiętnienia setnej rocznicy zwycięstwa nad Napoleonem.

• Mury obronne – powstały w XIII wieku i były połączone z nieistniejącym zamkiem. Pozostało w Środzie Śląskiej około 1,7 km murów obronnych.

• Wieża widokowa – powstała prawdopodobnie w połowie XIV wieku. Z tej baszty można zobaczyć nawet Śnieżkę przy bardzo dobrej widoczności.

• Kościół pw. św. Podwyższenia Krzyża – świątynię wybudowali ojcowie franciszkanie, a gdy opuścili miasto, w budynku zorganizowano szpital dla biednych. Obecnie świątynia pełni rolę kościoła parafialnego.

CZY WIESZ, ŻE…

• W latach 1985 oraz w 1988 odkryto skarb – kolekcję średniowiecznych monet, klejnotów monarchów czeskich. Jest to jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie.

BIBLIOGRAFIA

pl.wikipedia.org

• srodaslaska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *