MOŃKI

15 lipca 2018 r.

15 lipca 2018 roku – tego dnia rozegrano finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Zamiast oglądać mecz w telewizji, pojechałem na Podlasie, aby zwiedzić okolice Białegostoku. M.in. zwiedziłem Mońki. Do Moniek dojechałem pociągiem TLK prosto z Szepietowa. W ten niedzielny dzień to miasto wydało się puste, dopiero w okolicach rynku spotkałem ludzi. Wydawało mi się, iż większość mieszkańców jadło obiad lub przygotowywało się na mecz Francja – Chorwacja.

Mońki wydawały mi się bardzo sennym miastem. Odwiedziłem Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza, czyli główny zabytek Moniek. Świątynie w regionie białostockim moim zdaniem wyglądają naprawdę imponująco – szczególnie wielkość oraz kolory elewacji budynków. Drugim obiektem godnym zobaczenia jest stojący przy Alei Niepodległości samolot Iskra, który zastąpił wcześniej stojący na rynku samolot PZL TS-8 Bies przy Alei Niepodległości.

Po godzinnym zwiedzaniu miasta postanowiłem udać się pociągiem REGIO do pobliskiego Knyszyna.

HISTORIA:  Sama miejscowość powstała na początku XVI wieku, a sama nazwa miasta pochodzi od nazwy rodu Mońków. Po III rozbiorze Polski Mońki włączono do Prus, a w 1815 roku miejscowość włączono do  Imperium Rosyjskiego. W ramach budowy linii kolejowej łączącej Brześć z Królewcem w 1873 roku powstała stacja kolejowa w Mońkach. Podczas I wojny światowej działania zbrojne były w Osowcu, gdzie 8 Armia Niemiecka oblegli twierdzę, tam doszło do użycia chloru przeciwko Armii Rosyjskiej. Po zajęciu Podlasia przez Armię Czerwoną  w 1939 roku w Mońkach powstał oddział NKWD. Niemcy utworzyli 22 lipca 1941 roku Bezirk Białystok podlegający pod Prusy Wschodnie. Rosjanie wkroczyli do Moniek 12 sierpnia 1944 roku. Od 1954 roku Mońki były stolicą powiatu, lecz dopiero w 1965 roku Mońki oficjalnie stały się miastem.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza
  • Samolot Iskra stojący  przy Alei Niepodległości
  • Dworzec kolejowy PKP w Mońkach

CZY WIESZ, ŻE…

  • Z Moniek pochodzą „Szwagry”.
  • Mońki były „obiektem  żartów” wśród Polaków mieszkających w Ameryce. Wynikało to z faktu, że Mońki były miejscem emigracji zarobkowej w Stanach Zjednoczonych.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *