OPOCZNO

15 maja 2021 roku

15 maja 2021 roku 3 tygodnie po znalezieniu nowej pracy postanowiłem spotkać się z moją koleżanką z liceum mieszkającej obecnie w Warszawie. Przedtem pojechałem pociągiem do Opoczna.  Dzień przed moją wyprawy przestała obowiązywać zasada zapełniania tylko 50% wagonu ze względu na pandemię.   Wysiadłem na stacji Opoczno Południe i piechotą poszedłem do centrum miasta.  Tam chciałem zwiedzić zamek, ale wtedy było zamknięte i było przygotowania do Nocy Muzeów. Po spacerze wokół miasta kupiłem magnes w sklepie i poszedłem na dworzec kolejowy, a tam po zrobieniu zdjęć na stacji PKP czekałem na autobus do Drzewicy. Pojechałem późniejszym autobusem do drugiego miasteczka i to był mój błąd podczas wyprawy…

 

HISTORIA:  Początki Opoczna nie są jednoznacznie określone. Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości Opoczno pochodzi z 1284 roku, kiedy to Leszek Czarny przypisał miasto do kolegiaty sandomierskiej.  Kazimierz Wielki przyczynił się do rozkwitu miejscowości. Jak podaje kronikarz Janko z Czarnkowa, Kazimierz Wielki dokonał w 1347 roku relokacji Opoczna. Wybudował on Nowe Miasto Opoczno na południowy-zachód od pierwotnej osady.  W 1365 roku monarcha nadał miastu przywilej lokacyjny wg prawa magdeburskiego. W 1588 roku Zygmunt III Waza rozkazał opuścić miasto ludności żydowskiej, jednak istniały ślady dalszego funkcjonowania tej społeczności w mieście. Oficjalnie dopiero w połowie XVII wieku starosta zezwolił Żydom na budowę domów na zachód od zamku, nadając im ponadto dwa place na budowę bóżnicy oraz założenie kirkuta. W 1655 roku najeźdźcy zniszczyli zamek królewski, spalili kilkadziesiąt domów oraz splądrowali miasto, które przez wiele dziesięcioleci podnosiło się z gruzów. Po upadku I Rzeczpospolitej miasto znalazło się w granicach zaboru austriackiego. Pierwsze dekady XIX wieku to zastój Opoczna i brak ważniejszych zmian dotyczących miasta. Opoczno znalazło się w granicach Księstwa Warszawskiego, a następnie Królestwa Polskiego. Początek lat 30. XIX wieku to także początek serii epidemii cholery, które nawiedzały miasto pięciokrotnie do lat 90. tegoż wieku. W 1885 roku uruchomiono odgałęzienie linii kolejowej z Bzina do Koluszek przez Opoczno, dzięki czemu miasto zyskało dostęp do transportu kolejowego.  W okresie I wojny światowej w mieście stacjonowały wojska rosyjskie i austriackie.  Działania II wojny światowej rozpoczęły się w pierwszych dniach września bombardowaniami stacji kolejowej oraz centrum miasta. Wojska niemieckie wkroczyły do Opoczna 7 września 1939 roku. Okupacja hitlerowska miasta zakończyła się 17-go stycznia 1945 roku, kiedy do Opoczna wkroczyła Armia Czerwona. Wlatach 1971-1977 powstała Centralna Magistrala Kolejowa przez Opoczno.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Śródmieście miasta,
  • Zespół kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja
  • Zamek
  • Dwór
  • Dom Esterki

CZY WIESZ, ŻE…

 

  • W Opocznie urodzili się m.in. Żabson, Grzegorz Piechna, Adam Kszczot, Baranovski.
  • Miasto jest znane z produkcji ceramiki, kafelek.
  • Stąd pochodzi „Poleczka z Opoczna” – kto czytał „Tytusa, Romka i a’Tomka, ten pamięta, w której księdze jest o tym utworze wspominka.

BIBLIOGRAFIA