22 sierpnia 2018 r., 11 listopada 2022 r.
Z Międzyrzeca Podlaskiego z przesiadką w Łukowie dotarłem pociągiem TLK do Radzynia Podlaskiego. Po zakupie biletu w pociągu zobaczyłem w telefonie, jak daleko położona jest stacja od miasta. Nie myślałem, że w zasadzie idąc tam i z powrotem z dworca do miasta zrobię ponad 10 km. W ciagu godziny dotarlem do tablicy informującej o nazwie miejscowości i stwierdziłem, że muszę zdążyć na pociąg do Parczewa oraz że innym razem zobaczę miasto. Tak oto spędziłem 2 godziny w Radzyniu.
EDIT: Ponownie przyjechałem do Radzynia Podlaskiego 11 listopada 2022 roku. Udało mi się w końcu zwiedzić centrum miasta. Przejeżdżałem przez Radzyń, ponieważ moim miejscem docelowym była Włodawa. Udało mi się zobaczyć pałac, chociaż obecnie jest w trakcie remontu. Nawet chciałem sobie kupić pamiątkę stamtąd, ale tego dnia sklepy były zamknięte.
HISTORIA: Prawie do końca XIV wieku obszary sąsiadujące z ziemiami państwa litewsko-ruskiego oraz Jaćwieżą były narażone na ciągłe najazdy, co nie sprzyjało stałemu osadnictwu. Najstarsze zapisy mówią, że pierwsza z osad, które dały początek miastu Radzyń, nosiła nazwę Kozirynek. Natomiast nazwa w postaci dzisiejszej, a mianowicie „oppidum Radzyń”, pojawia się w 1580 roku. W 1468 roku Radzyń otrzymał prawa miejskie. W połowie XVI wieku „miasto Radzyń z przedmieściem Kozirynek” król wydzierżawił rodzinie Mniszchów, którzy wybudowali tu późnorenesansowy kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy. Kolejni królowie Zygmunt Stary, Zygmunt August, Władysław IV, Jan III Sobieski nadali Radzyniowi dodatkowe przywileje zwiększające uprawnienia mieszczan radzyńskich i zapewniające korzystniejsze warunki dalszego rozwoju miasta. Od 1741 roku do końca XVIII w. Radzyń był własnością rodu Potockich. Generał Eustachy Potocki ufundował tu rokokowy pałac zaprojektowany i wybudowany przez Jakuba Fontanę. Radzyń nie uczestniczył w wielkich wydarzeniach historycznych Polski, a nawet regionu, nie wyciągnął stąd dla siebie korzyści, ale też omijały go znaczniejsze klęski i kataklizmy – dopiero w XIX wieku mała i niewiele znacząca osada miejska weszła na drogę rozwoju.Wybudowanie linii kolejowej z Lublina do Łukowa wpłynęło na ożywienie gospodarcze. 9 września 1939 roku przez Radzyń i okolice przewalała się masa ludzi uchodzących przed Niemcami z Warszawy oraz z innych regionów kraju. Niemcy pojawili się w Radzyniu dopiero po bitwie kockiej. Niemcy utworzyli w Radzyniu getto dla ludności żydowskiej. Podczas jego likwidacji 22 października 1942 roku ok. 200 Żydów rozstrzelano, a pozostałych wywieziono 1 października 1942 roku do obozu zagłady w Treblince. 23 lipca 1944 roku wojska I Frontu Białoruskiego marszałka Rokossowskiego i przez współdziałających z Armią Czerwoną żołnierzy Armii Krajowej zajęły Radzyń Podlaski.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Kościół Świętej Trójcy
- Pałac Potockich
- Oranżeria
BIBLIOGRAFIA
* pl.wikipedia.org