KRAŚNIK

 

 

13 czerwca 2020 roku

13 czerwca 2020 roku dotarłem autobusem komunikacji zastępczej do Kraśnika, Sporo osób wysiadło na tej stacji.  Konduktor zainteresował się, co robię na stacji kolejowej tyle czasu, ale domyślał się, że chciałem zrobić zdjęcia dworca. Po sesji zdjęciowej poszedłem dalej w kierunku centrum miasta. Po krótkim spacerze wokół rynku poszedłem do lokalnej księgarni tam kupiłem pocztówkę związaną z tym miastem. Po krótkim pobycie w Kraśniku szukałem dalszego transportu do Lublina, a potem do Świdnika. Na dworcu PKS pewna para studentów szukała informacji na temat busa do Lublina i pytała mnie, gdzie jest rozkład jazdy.  Okazało się, ze jechaliśmy w tę samą stronę, ale bus przyjechał z lekkim opóźnieniem.

HISTORIA: Miasto jest położone przy dawnym szlaku prowadzącym ze Śląska i Gór Świętokrzyskich do Włodzimierza i Kijowa. Od początku XIII wieku do drugiej połowy XIV wieku Kraśnik stanowił część kasztelanii zawichoskiej. W drugiej połowie XIV wieku należał do Gorajskich. W 1377 roku król Ludwik Węgierski potwierdził własność i nadał Kraśnikowi prawo niemieckie w miejsce polskiego. W 1403 r. istniał tu kościół parafialny pw. św. Pawła. Przed 1410 roku, jako posag Anny z Goraja, córki Dymitra z Goraja herbu Korczak, miasto przeszło w ręce Tęczyńskich. To oni doprowadzili je do rozkwitu. Od 1558 roku właścicielami miasta byli książęta Olelkowicze-Słuccy, a później Radziwiłłowie. W 1604 roku miasto kupił hetman wielki koronny Jan Zamoyski, włączając je do Ordynacji Zamojskiej, w skład której wchodziło do 1866 roku. Miasto wielokrotnie niszczyły pożary, z których największy wzniecili Szwedzi w 1657 roku. W 1813 roku spłonęło 3/4 zabudowy i ratusz. W 1878 roku Kraśnik, po udziale w powstaniu styczniowym, utracił prawa miejskie. W 1914 i 1915 roku w okolicach miasta miały miejsce ciężkie walki austriacko-rosyjskie (bitwa pod Kraśnikiem). Dla poprawy zaopatrzenia frontu Rosjanie zbudowali linię kolejową Lublin – Rozwadów, którą oddano do użytku w dniu 31 grudnia 1914 roku. Po odzyskaniu niepodległości Kraśnik na nowo otrzymał prawa miejskie. W latach 1937–1938, w ramach tworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego, na północ od miasta w lesie Budzyń wzniesiono zakład zbrojeniowy. Miał on wytwarzać amunicję dla artylerii, ruszyła jednak tylko produkcja zapalników. Zakład przejęli Niemcy, produkowano tu części do samolotu Heinkel. Podczas okupacji w 1942 roku utworzono w Budzyniu obóz koncentracyjny, podobóz Lublin (KL).  10 marca 1945 roku w Kraśniku został zamordowany przez „nieznanych sprawców” ks. Stanisław Zieliński, rektor kościoła pw. Świętego Ducha i kapelan Narodowych Sił Zbrojnych.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • Rynek
  • Barokowy kościół św. Ducha
  • Wielka Synagoga i Mała Synagoga
  • Wzgórze zamkowe

 

CZY WIESZ, ŻE…

  • Kraśnik to miasto-mem – Strefa wolna od LGBT, RTV, AGD, LPG czy USB. Kraśnik stał się w zbiorowej świadomości fantazmatem zacofania i archaicznej Polski.

BIBLIOGRAFIA

  • wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *