26 listopada 2019 roku
Około godziny trzynastej 26 listopada 2019 roku przyjechałem autobusem z Tomaszowa Mazowieckiego do Rawy. Pierwszą rzecz, którą zrobiłem było sfotografowanie dworca kolei wąskotorowej. Po drodze w kierunku centrum miasta znalazłem muzeum, ale niestety brakowało mi czasu, że odwiedzić ten obiekt. Po zwiedzeniu w następnej kolejności zamku oraz centrum miasta chciałem kupić pocztówki z Rawy Mazowieckiej, ale już ich nie było w sprzedaży. Nie pozostawało mi wtedy nic innego, niż pojechać do ostatniego punktu mojej wyprawy, czyli do Białej Rawskiej.
HISTORIA: Rawa Mazowiecka pierwszy raz pojawiła się w źródłach historycznych w 1228 roku, lecz prawdopodobnie jeszcze wtedy nie posiadała praw miejskich. W 1313 roku powstała kasztelania rawska. W 1321 roku Rawa uzyskała prawa miejskie. W latach 1355–1370 książę mazowiecki Siemowit III wybudował tu murowany zamek, który stanowił część systemu umocnień państwa Kazimierza Wielkiego, równocześnie obwiedziono miasto murami. W 1462 roku król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk dokonał inkorporacji tutejszego księstwa do Korony, tworząc województwo rawskie. Od 1562 roku przechowywany był na tutejszym zamku tzw. skarb rawski, pieniądze na utrzymanie wojska kwarcianego. W 1795 roku Rawa została włączona do Królestwa Prus, a od 1807 roku stała się stolicą powiatu rawskiego departamentu warszawskiego w Księstwie Warszawskim. Od 1815 roku znalazła się w Królestwie Polskim. W 1827 roku powstała pierwsza fabryka sukna. 4 lutego 1863 roku Antoni Jeziorański, naczelnik wojenny województwa rawskiego w powstaniu styczniowym, wspólnie z Aleksandrem Sokołowskim i Franciszkiem Sokołowskim wykonał udane uderzenie na Rawę Mazowiecką, zdobywając rosyjskie koszary. W styczniu 1941 roku Niemcy utworzyli getto, gromadząc w nim ponad 4 000 Żydów. W styczniu 1945 roku miasto zostało zbombardowane, a następnie zdobyte przez Armię Czerwoną.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Poaugustiański kościół oo. pasjonistów
- Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
- Ruiny zamku książąt mazowieckich
- Ratusz
CZY WIESZ, ŻE…
- W Rawie Mazowieckiej urodzili się m.in. Halina Konopacka – polskalekkoatletka, dyskobolka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska i Tomasz Dedek – aktor.
BIBLIOGRAFIA
* pl.wikipedia.org