DOBRODZIEŃ

  Miejscowość położona jest na historycznej ziemi lublinieckiej. Nazwa miejscowości nawiązuje do zwyczajowego powitania „dzień dobry”. Według niemieckiego nauczyciela Heinricha Adamy’ego nazwa miejscowości pochodzi od wcześniejszej polskiej nazwy powitania. Dobrodzień pojawia się w dokumentach w 1267 roku, w kilkanaście lat przed nadaniem miejscowemu sołtysowi Henrykowi przywilejów przez Bolesława I –…

czytaj dalej

ŻARKI

  10 sierpnia 2023 roku Po raz pierwszy Żarki wzmiankowano w spisie świętopietrza z lat 1325–1327.  W 1370 roku osadę otrzymał jako lenno książę Władysław Opolczyk. Prawa miejskie miasto uzyskało przed 1382 rokiem. W 1406 roku Władysław Jagiełło przeniósł je z prawa polskiego na prawo średzkie. W 1466 roku miał…

czytaj dalej

SIEWIERZ

  3 sierpnia 2019 roku Najstarszy dokument odnotowujący miejscowość pochodzi z 1105 roku i wymienia dochody z targu, karczmy oraz jatki jakie z Siewierza uzyskuje Opactwo Benedyktynów w Tyńcu pod Krakowem. Około 1179 miejscowość wraz z całą ziemią siewierską znalazła się pod władaniem Piastów z linii opolskiej. Już w XII…

czytaj dalej

MYSZKÓW

3 sierpnia 2019 roku Myszków leży w dawnej ziemi krakowskiej, będącej częścią historycznej Małopolski. Będusz i Mijaczów, stanowiące obecnie lewobrzeżne dzielnice Myszkowa, w drugiej połowie XVI wieku położone były w księstwie siewierskim. Myszków powstał w 1924 roku w wyniku połączenia wielu mniejszych miejscowości. W wrzesień 1939 roku Myszków został wcielony…

czytaj dalej

ZAWIERCIE

  2 sierpnia 2019 roku Zawiercie położone jest w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej u źródeł Warty i Czarnej Przemszy.  W Zawierciu znajdują się zakłady przemysłu ciężkiego i odlewniczego oraz do niedawna przemysłu włókienniczego i szklarskiego. Zawiercie słynie jako „brama Jury”, jako że stanowi punkt wyjścia dla wielu szlaków turystycznych na…

czytaj dalej

OGRODZIENIEC

  2 sierpnia 2019 roku   Ogrodzieniec to miasteczko na obrzeżach Zagłębia Dąbrowskiego, w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Początki miasta sięgają prawdopodobnie XI wieku. 1241 roku Ogrodzieniec został najechany przez Tatarów, którzy spalili miasto i zamek. Po najeździe drewniany dotąd zamek został odbudowany z kamienia. Pierwsze zapiski historyczne o Ogrodzieńcu…

czytaj dalej

CHĘCINY

  2 sierpnia 2019 roku   Chęciny to miasto położone około 15 kilometrów od Kielc, na Wyżynie Kieleckiej, historycznie w Małopolsce. Leżało w ziemi sandomierskiej, następnie w województwie sandomierskim, gdzie było siedzibą powiatu stanowiącego część ziemi radomskiej.   Pierwsza wzmianka o wsi Chęciny pochodzi z 1275 roku. Chęciny uzyskały lokację miejską po 1306 roku. W 1331 roku szykujący się…

czytaj dalej

DRAWSKO POMORSKIE

  1 sierpnia 2019 roku Drawsko Pomorskie było ostatnim punktem mojej wyprawy po Pomorzu Zachodnim 1 sierpnia 2019 roku. Akurat zdążyłem się wysuszyć po ulewie w Mirosławcu i zacząłem zwiedzać miasto oraz dworzec PKP. Wpadłem na pomysł, żeby wysłać rodzicom pocztówkę prosto z Drawska Pomorskiego. W samym Drawsku byłem przez…

czytaj dalej

ZŁOCIENIEC

  1 sierpnia 2019 roku   Z Kalisza Pomorskiego udałem się do Złocieńca autobusem. Moje ubrania były całkowicie mokre przez ulewę w Mirosławcu. Wraz ze mną jechała wycieczka niemieckich studentów wraz z przewodnikiem. W połowie drogi do Złocieńca wysiadła ta wycieczka, więc w autobusie do Złocieńca byłem jedynym pasażerem. Zwiedzanie…

czytaj dalej

KALISZ POMORSKI

  1 sierpnia 2019 roku Po kilkunastu minutach od opuszczenia pociągiem Recza dotarłem do drugiego miasteczka na mojej liście, czyli do Kalisza Pomorskiego. Po sesji na dworcu PKP zauważyłem, że przeprowadzony jest remont linii kolejowej Kalisz Pomorski – Choszczno przez Mirosławiec oraz Drawno. I bardzo dobrze! W ciągu dnia w…

czytaj dalej