PIASTÓW

11 lutego 2019 roku Historia powstania tej miejscowości zaczyna się w XVI wieku. Wówczas, na terenie dzisiejszego Piastowa istniały dwie miejscowości: Utrata i Żdżary. Żdżary były wsią duchowną należącą do parafii Żbików. W 1865 roku majątek został skonfiskowany przez władze zaboru rosyjskiego, za popieranie przez kościół powstania styczniowego. Następnie grunty…

czytaj dalej

PODKOWA LEŚNA

11 lutego 2019 roku Tereny, na których leży Podkowa Leśna należały niegdyś do Stanisława Wilhelma Lilpopa, podróżnika i myśliwego, syna Stanisława Lilpopa – przemysłowca, współzałożyciela firmy „Lilpop, Rau i Loewenstein”. Za początek miasta uznać należy datę 9 kwietnia 1925 roku, kiedy to Stanisław W. Lilpop, koncern (spółka akcyjna) „Siła i…

czytaj dalej

MILANÓWEK

11 lutego 2019 roku Pierwsza wzmianka o wsi Milanowo pochodzi z XV wieku. W 1831 roku właścicielem wsi Milanówek był Karol Skalski, były oficer wojsk Księstwa Warszawskiego. Od początku swego istnienia Milanówek był przede wszystkim letniskiem dla zamożnych mieszkańców Warszawy, którzy stawiali tu wystawne domy letniskowe, które często, gdy właściciele…

czytaj dalej

BRWINÓW

11 lutego 2019 roku Nazwa Brwinów znana jest od XV w. W 1406 roku występuje jako Brwinowo, w 1429 – jako Brwynowo. Według historyków u jej podstaw leży staropolskie birzwo – belka, tram, drzewo, gwarowe: berwina, kładka. Nazwa Brwinów znana jest od XV wieku. W 1406 roku występuje jako Brwinowo,…

czytaj dalej

GRODZISK MAZOWIECKI

  11 lutego 2019 roku   Między XI a XIII wiekiem w pobliżu istniał wczesnośredniowieczny gród w Chlebni. Od XIV wieku Grodzisk należał do rodziny Grodziskich. 22 lipca 1522 roku król Zygmunt I Stary nadał Grodziskowi prawa miejskie na prośbę rodziny Okuniów. W 1540 roku pożar zniszczył miasto. W drugiej…

czytaj dalej

MSZCZONÓW

11 lutego 2019 roku Po krótkiej wizycie w Skierniewicach i przesiadce z pociągu do autobusu w Żyrardowie. Całą podróż z Żyrardowa do Mszczonowa „umilał” miejscowy ekscentryk, który zakłócał spokój innym pasażerom. Po dotarciu do Mszczonowa od razu poszedłem w kierunku starego dworca PKP. Po tej sesji kolejowej poszedłem od razu…

czytaj dalej

ŻYRARDÓW

Z 11 lutego 2019 roku Po zwiedzeniu Skierniewicach i Mszczonowa przyszła kolej na Żyrardów. Zawsze wydawał mi się przemysłowym miastem. Zdecydowana większość miasta stanowiły budynki mieszkalne dla pracowników związanym z przemysłem włókienniczym. Zauważyłem, że na niektórych ulicach jedna połowa mieszkań była w graffiti z Legią, a druga połowa za Widzewem….

czytaj dalej

SKIERNIEWICE

11 lutego 2019 roku W lutym 2019 roku postanowiłem zwiedzić okolice Łodzi i w Warszawy. Pierwsze miasto, które zwiedzałem były Skierniewice. Obowiązkowo zrobiłem sobie zdjęcie z pomnikiem Stanisława Wokulskiego. Nieraz Skierniewice stanowiło miejsce moich przesiadek z rejonów łódzkich do pociągu do Gdańska, Po krótkiej wizycie pojechałem dalej do Żyrardowa.  …

czytaj dalej

OSIECZNA

5 sierpnia 2023 roku Pierwsza zapisana wzmianka o mieście pochodzi z 1393 roku, kiedy właścicielem Osiecznej wraz z okolicznymi dobrami był kasztelan santocki Wojsław Borek z Gryżyny.  Prawdopodobnie nadał on miejscowości prawa miejskie. Wojsław Borek zbudował zapewne pierwszy zamek nad brzegiem Jeziora Łoniewskiego. Kolejnym właścicielem miasta był syn Wojsława, Andrzej…

czytaj dalej

LESZNO

  18 stycznia 2019 roku Ostatnie wielkopolskie miasto, które zwiedzałem w lutym 2019 roku było Leszno. Miałem tylko tyle czasu, żeby przenieść się z jednego pociągu relacji Poznań Główny – Leszno do pociągu TLK do Gdyni Głównej. Samo miasto zwiedziłem w październiku 2019 roku, kiedy oczekiwałem na autobus do Wschowy….

czytaj dalej