MORAWICA

6 marca 2022 roku Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Morawicy sięgają epoki prehistorycznej. Z historią Morawicy związana jest bardzo mocno postać Piotra Ściegiennego. Późniejszy działacz niepodległo­ściowy, ksiądz, a nade wszystko społecznik wywodził się z rodziny chłopskiej z Bilczy. Wrażliwość na niedolę ludu wiejskiego, jak twierdzą biografowie, skłoniła go ku rewolucji….

czytaj dalej

BODZENTYN

  14 sierpnia 2023 roku   Bodzentyn powstał w 1355 roku na gruntach Tarczka, który w XII i XIII wieku był ośrodkiem posiadłości biskupich. Przywilej na założenie miasta na prawie magdeburskim biskup Bodzęta otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego. Miasto stało się ośrodkiem klucza majątkowego biskupów krakowskich. W 1365 biskup Florian…

czytaj dalej

GOLENIÓW

22 grudnia 2018 roku Ostatnie miasto, które zwiedziłem w 2018 roku, był Goleniów. Przyjechałem tam prosto ze Szczecina. 22 grudnia 2018 roku zwiedziłem wyłącznie dworzec oraz okolice. Rok później na początku jesieni przejechałem do Goleniowa prosto z Maszewa. Udało mi się zobaczyć centrum miasta oraz dostałem sporo ulotek i map…

czytaj dalej

GRYFINO

  22 grudnia 2018 roku Po przyjeździe do Szczecina pociągiem TLK na miejsce przesiadłem się do pociągu REGIO do Gryfina. Tam sfotografowałem dworzec i udałem się w kierunku punktu informacji turystycznej. Tam osoba prowadząca ten punkt zaproponowała mi zwiedzanie niemieckie miasteczko Gartz oraz okolice Gryfina. Do granicy miałem około 3…

czytaj dalej

SZCZECIN

    22 grudnia 2018 roku, 17 września 2023 roku 22 grudnia 2018 roku po imprezie w Sopocie pojechałem pociągiem do Szczecina. Przy okazji na dworcu PKP Gdańsk Oliwa spotkałem znajomych jadących tym samym pociągiem do Szczecinka. Po ponad pięciu godzinach jazdy dotarłem do stolicy województwa zachodniopomorskiego. Zaraz po sfotografowaniu…

czytaj dalej

TULISZKÓW

9 lipca 2023 roku Tuliszków położony jest na Wysoczyźnie Tureckiej. Pierwotnie była to osada stanowiąca własność szlachecką, a najstarsza wzmianka zanotowana została około 1362 roku, kiedy Tuliszków należał do rodu Zarembów. Prawa miejskie Tuliszków uzyskał w 1458 roku. W XV wieku miasto stało się własnością Opalińskich. Najsławniejszą postacią związaną z Tuliszkowem…

czytaj dalej

STAWISZYN

9 lipca 2023 roku Stawiszyn jest najmniejszym pod względem powierzchni miastem w Polsce. Nazwa miasta wzmiankowana jest od końca XIII wieku jako Stavissin. Stawiszyn został zniszczony w 1306 roku przez Litwinów, a w 1331 roku spalony przez Krzyżaków. Król Kazimierz III Wielki wybudował tu w XIV wieku zamek królewski, zniszczony w połowie XVII wieku podczas…

czytaj dalej

RYCHWAŁ

9 lipca 2023 roku Nazwa Rychwał pochodzi z języka niemieckiego i wskazuje na udział niemieckich osadników w zakładaniu miasta. Jej pierwotna forma brzmiała prawdopodobnie Reichwald. Miasto zostało założone na prawie magdeburskim w 1413 roku. Podczas potopu Szwedzi zniszczyli zabudowę Rychwała. W 1793 roku wskutek II rozbioru Polski miasto dostało się pod panowanie pruskie, a w latach 1807–1815 było w…

czytaj dalej

KLECZEW

  9 lipca 2023 roku Miasto Kleczew położone jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Miasto Kleczew zostało założone na prawie magdeburskim przez jego właściciela Janka, 12 stycznia 1366 roku. W czasie wojny trzynastoletniej Kleczew wystawił w 1458 roku 10 pieszych na odsiecz oblężonej polskiej załogi Zamku w Malborku. W 1648 roku wielki pożar zniszczył znaczną część miasta, a…

czytaj dalej

GOLINA

9 lipca 2023 roku Golina leży we wschodniej części województwa wielkopolskiego w powiecie konińskim, na skraju Pojezierza Kujawskiego i Doliny Konińskiej. Miejscowość pod obecnie używaną nazwą Golina wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Poznaniu w 1280 roku sygnowanym przez króla polskiego Przemysła II. W 1330 roku Jan dziedzic Goliny otrzymał przywilej z rąk króla polskiego Władysława Łokietka na założenie tu miasta….

czytaj dalej