NOWY SĄCZ

25 lipca 2017 roku, 12 sierpnia 2023 roku 25 lipca 2017 roku postanowiliśmy odwiedzić metropolię u podnóża Beskidu Sądeckiego. W Nowym Sączu byłem wtedy trzeci raz w swym życiu. Akurat tego dnia było deszczowo, w dodatku była słaba widoczność na drodze. Zwiedziliśmy rynek, potem, żeby przeczekać deszcz, moi rodzice poszli…

czytaj dalej

ZAKLICZYN

12 sierpnia 2023 roku Dziś o niewielkim miasteczku nad Dunajcem. Przez właśnie Zakliczyn biegła trasa wyprawy do Krynicy Zdrój.  Miasto może poszczycić się drugim co do wielkości rynkiem w województwie małopolskim. Zakliczyn zwany jest także „Białym Miasteczkiem”. HISTORIA: W 1557 roku Zakliczyn uzyskał prawa miejskie dzięki podskarbiemu krakowskiemu Spytka Wawrzyńca…

czytaj dalej

WOJNICZ

12 sierpnia 2023 roku Zaraz po wyjeździe z Tarnowa mijaliśmy miasteczko, w którym krzyżują się drogi łączące Tarnów z Krakowem i Nowym Sączem. W czasach średniowiecznych przez to miasto biegł szlak komunikacyjny łączący stolicę z Węgrami. Od 1109 roku patronem miasta jest św. Wawrzyniec. HISTORIA: Około X wieku zaczęli w…

czytaj dalej

CZĘSTOCHOWA

30 marca 2019 roku Po raz pierwszy w Częstochowie byłem 2 marca 2013 roku, 2 miesiące przed maturą, byłem na Jasnej Górze z kolegami z klasy na modlitwie za dobrze zdaną maturę. Przed wyjazdem z powrotem byliśmy na spotkaniu z Radosławem Pazurą. W 2019 roku ponownie pojechałem z ojcem i…

czytaj dalej

RADOMYŚL WIELKI

12 sierpnia 2023 roku Radomyśl Wielki leży w dawnej ziemi sandomierskiej historycznej Małopolski. Miejscowość została lokowana na prawie magdeburskim 31 stycznia 1581 roku przez kasztelana bieckiego Mikołaja Firleja.  W mieście istniały dwa cmentarze żydowskie; starszy nie istnieje, nowszy jest zabytkiem. Na rynku wystawiony jest jedyny istniejący egzemplarz samolotu PZL M-2.  Wmieście stoją kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego z XVIII wieku oraz zabytkowa…

czytaj dalej

RADŁÓW

12 sierpnia 2023 roku Radłów był wsią biskupów krakowskich w województwie sandomierskim w 1629 roku. Dobra liczące 6000 morgów (w tym 2000 lasu) były własnością Ludwika i Anny Helcel. W 1883 roku kupił je Tomasz Zamojski ordynat z Królestwa Polskiego dla swoich dzieci. Po jego śmierci opiekunowie nie byli w…

czytaj dalej

WOJCIESZÓW

11 marca 2019 roku Wyjechałem ze Złotoryi z 40 minutowym opóźnieniem. W dodatku przez remont drogi lokalnej miałem mało czasu na zwiedzanie kolejnego dolnośląskiego miasteczka.  Wysiadłem na dużym placu, na którym nie było ani kościoła, ani ratusza na środku wielkiego placu. Bardziej Wojcieszów przypominał rozległą osadę w Górach Kaczawskich. Wojcieszów…

czytaj dalej

NOWY WIŚNICZ

12 sierpnia 2023 r. Nowy Wiśnicz jest położony na Pogórzu Wiśnickim między Bochnią a Limanową. W XII wieku Nowy Wiśnicz był notowany jako wieś klasztorna. W XIV wieku był własnością Kmitów, a następnie Lubomirskich. Prawa miejskie otrzymał w 1616 roku za sprawą Stanisława Lubomirskiego. W założonym przez siebie mieście Lubomirski ufundował barokowy kościół farny i ratusz….

czytaj dalej

CZCHÓW

12 sierpnia 2023 r. Kolejnym miastem, przez które przejeżdżałem, jadąc do Krynicy Zdrój był Czchów. Wcześniej zrobiliśmy przerwę w Pacanowie, a na dłuższym postoju byliśmy w Tarnowie. Niemniej jednak, jadąc na samo południe Polski, trasa wiodła przez urokliwe miasteczko niedaleko Brzeska. HISTORIA: W Czchowie w 1280 roku spotkali się Leszek…

czytaj dalej

BRZOSTEK

12 sierpnia 2023 r. Brzostek to niewielkie miasto położone nad Wisłokiem. Pierwszy raz wieś Brzostek (pod nazwą Brestek) została wymieniona w dokumentach legata papieskiego Idziego, zatwierdzających posiadłości opactwa benedyktynów w Tyńcu, w latach 1123–1125. Sama miejscowość znajdowała się na węgierskim szlaku handlowym, biegnącym doliną Wisłoki.W XV wieku Brzostek został zdobyty…

czytaj dalej